دستگاه الکتروشوک (دیفیبلاتور / DC Shock)

 

دستگاه الکتروشوک که اصطلاحا دفیبریلاتور نیز نامیده می شود دستگاهی است که با اعمال شوک به عضله قلب، همه فیبرهای آن را به طور همزمان منقبض می¬کند و در نتیجه فیبرها به حالت بازیابی می روند و قلب ریتم طبیعی خود را باز می باید. این عمل با استفاده از یک خازن با ظرفیت بالا جهت ایجاد جریان قوی با توان 5 تا 400 ژول صورت می گیرد به این ترتیب که یک منبع تغذیه و یا یک باطری داخلی بزرگ خازن را شارژ می کند و انرژی ذخیره شده توسط دو قطعه فلزی یا همان الکترودها در سینه بیمار آزاد می گردد. معمولا دستگاه های الکتروشوک یک مانیتور مربوط به ECG دارند که روند تغییرات را پایش می کند همچنین می توانند به عنوان لوازم فرعی پیس میکر، پالس اکسیمتر و فشار سنج نیز داشته باشند.

دستگاه الکتروشوک
دستگاه های الکتروشوک بر اساس نوع کاربردشان در سطح بدن به دو گروه خارجی و داخلی تقسیم می شوند. الکتروشوک خارجی، در خارج قفسه سینه بیمار استفاده می شود و دو نوع دستی و خودکار دارد. دستگاه الکتروشوک داخلی معمولا در جریان عمل قلب باز استفاده می شود و به طور مستقیم به قلب شوک وارد می کند. دستگاه های الکتروشوک خارجی خودکار (AED)، دستگاه های رایجی هستند که به صورت اتوماتیک تشخیص ریتم قلب را می دهند و به شما می گویند که در هر مرحله چه اقدامی انجام دهید. دارای پدل یک بار مصرف هستند و در مکان هایی استفاده می شوند که دسترسی به پزشک ممکن نمی باشد. الکتروشوک های کلینیکی دستگاه های کاملی هستند که در بخش های بیمارستانی و مراکز درمانی که پزشک متخصص حضور دارد، استفاده می شوند و بر روی ترالی اورژانس قرار می گیرند و پدل آنها بعد از هر بار استفاده باید با دقت تمیز شوند.

الکتروشوک
همچنین دستگاه های الکتروشوک بر اساس نوع موجی که ایجاد می کنند به دو گروه منوفازیک و بای فازیک تقسیم می شوند. دستگاه های بای فازیک که دستگاه های نسل جدید هستند، با مقدار انرژی کمتر نسبت به منوفازیک، دارای اثربخشی بیشتری هستند و از آسیب به سلول های قلب واخلال عملکرد قلبی جلوگیری می کنند.

شرکت افراطب با دانش پیشرفته مهندسی پزشکی بهترین خدمات مشاوره، انتخاب و خرید انواع دستگاه های الکتروشوک را در سراسر کشور ارائه می دهد.